Firma czynna: Pn-Pt - 6:00 - 14:00
Lokalizacja: 11-700 Mrągowo, ul. Przemysłowa 8

Aktualności - Promocje

Świat szklanych konstrukcji. Wywiad z właścicielem firmy

– Za kilka lat wyroby ze szkła będą oczywistością na rynku, a ich ceny mogą być zdecydowanie wyższe. Dlatego już teraz proponujemy swoim odbiorcom nowe rozwiązania i zachęcamy swoich klientów do naszych wyrobów – tak o przyszłości szklanych konstrukcji mówi Tadeusz Tracz, właściciel firmy Tierspol. Skąd wzięła się szklana pasja? Jakie nowości pojawiają się w branży budowy schodów i balustrad? Przeczytajcie wywiad!

Tadeusz Tracz, właściciel firmy Tierspol produkującej m.in. schody i balustrady ze szkła.


Szklane konstrukcje, które oferuje Państwa firma zdecydowanie pokazują, że przy projektowaniu, jedyne co nas może ograniczać to własna wyobraźnia. Czy pamięta Pan kiedy pojawił się pomysł na szklane produkcje?
Tadeusz Tracz, właściciel firmy Tierspol: Od co najmniej 15 lat interesowaliśmy się szkłem konstrukcyjnym i coraz szerzej i śmielej je stosowaliśmy. Początkowo balustrady z wypełnieniem szklanym, potem całoszklane, wreszcie stopnie i podłogi szklane i ostatnio schody całoszklane. Inny kierunek to zadaszenia szklane. Teraz jesteśmy na etapie rozwijania i udoskonalania schodów całoszklanych.

Przykład schodów całoszklanych, jednego z flagowych produktów Tierspolu.


Szkło to materiał, który wydawać by się mogło jest nietrwały, a jednak współczesne aranżacje i projekty stanowczo zaprzeczają temu stwierdzeniu. Jaki rodzaj szkła wykorzystywany jest w Państwa realizacjach?
Szkło, którego używamy to produkt bardzo skomplikowany i wysoce przetworzony. Niewiele ma wspólnego ze szkłem z butelki lub starszego typu okna. Tafle szkła podlegają wielu procesom takim jak cięcie, szlifowanie, polerowanie, wiercenie czy fazowanie, tak aby sprostać wymaganiom nowoczesnych wyrobów. Do tego używa się strumienia wody pod ogromnym ciśnieniem lub światła lasera. Szkło hartowane wykorzystywane przy naszych realizacjach jest także obrabiane cieplnie, a dodatkowa ich obróbka ma na celu uwolnienie naprężeń, co ma zapobiec ewentualnym pęknięciom w przyszłości. Tak przygotowane elementy są laminowane folią w autoklawach, aby stworzyły zwarty pakiet pozbawiony pęcherzy powietrza, jednolity i zdolny wytrzymać wielkie obciążenia. Szkło hartowane uderzone np. siekierą rozpryśnie się na drobne kawałki, nie kalecząc przy tym człowieka, a po zlaminowaniu nie rozpadnie się, lecz utrzyma się w całości. Jest też odporniejsze na zarysowania. Dodatkowo nanosi się rozmaite warstwy ochronne np. samoczyszczące lub chroniące przed promieniami uv, stosuje się nadruki i zadruki często spełniające też funkcje przeciwślizgowe.

W swoich szklanych realizacjach wykorzystujecie szkło hartowane renomowanej firmy Pilkington. Skąd ten wybór?
To nasz partner od wielu lat, obecnie współpracujemy z wieloma firmami z tej branży, ale większość z nich używa właśnie tego szkła.

 

W schodach szklanych Państwa produkcji stosuje się specjalne gatunki szkła od satynowego, barwionego, optiwhite po szkło typu crash. Co w praktyce oznaczają te pojęcia?
Szkło o powierzchni satynowej to szkło poddane trawieniu czyli obróbce chemicznej powodującej zmatowienie tafli szklanej. Zastosowanie tego zabiegu powoduje, że tafla jest także przyjemna w dotyku. Tego rodzaju szkło stosujemy przede wszystkim na ścianki i przeszklenia oraz zabudowy szklane. Szkło może także być pozbawione zielonego odcienia. Mówi się wtedy, że szkło zostało odżelazione, staje się wtedy zupełnie przezroczyste jak pleksiglas. To właśnie optiwhite. Szkło może być także barwione w masie (jest tu niedużo możliwości, bo huty produkują tylko kilka kolorów) albo zlaminowane kolorową folią nadającą kolor.
Jest jeszcze wiele innych odmian i sposobów obróbki powierzchni szkła. Szkło crash przypomina rozbite szkło zlaminowane, a więc tworzące nadal całość. Używamy je do odważnych wizualnie aranżacji schodów lub podłóg.

Szkło typu Optiwhite, czyli pozbawione zielonego odcienia.


Szkło, jak pokazują Państwa realizację, nadaje się do schodów, ale i nie tylko. Dlaczego Pana zdaniem coraz więcej osób decyduje się na szklane konstrukcje w swoich domach?
Ludzie poszukują nowego wyrazu dla otaczającej ich przestrzeni, a szkło to materiał w ostatnich latach przeżywający swoje wielkie chwile. Jego zalety są wiadome i wcześniej też wspominałem o tym. Jeśli dodamy do tego formy giętego szkła, a właśnie zaczynamy swą przygodę z nim, to staje się jasne że to materiał dający ogromne możliwości kreacji przestrzeni w domu, biurze czy sklepie.

 

Czytając wiele artykułów o szklanym świecie, wiele osób zadaje także sobie pytanie czy takie konstrukcje są bezpieczne?
No cóż, szklane balustrady królują w przestrzeni publicznej, we współczesnych świątyniach czyli galeriach handlowych, więc nie mogą nie być bezpieczne. Spełniają wyśrubowane wymagania. Szklane schody zamawiają najwięksi światowi deweloperzy i architekci, aby się nimi chwalić i pokazać swą wielkość, więc nie mogą być słabej jakości.

 

Czy możemy pokusić się o stwierdzenie, że rynek budowlany opanował świat szklanych konstrukcji?
Skwituję to krótko. Oczywiście że tak, rozejrzyjmy się wokół siebie.

Schody szklane na stalowej konstrukcji coraz częściej goszczą w polskich domach.


Chyba najczęstsze pytanie, które otrzymuje Pan od klientów ws. szklanych schodów dotyczy czyszczenia tego typu konstrukcji. Może Pan raz na zawsze rozwiać wątpliwości z tym związane?
To rzeczywiście częste pytanie i właściwie nie wiem skąd się bierze. Szklanych stopni nie czyścimy ani trochę częściej niż drewnianych, bo ani na jednych, ani na drugich brud się jakoś specjalnie nie trzyma, wystarczy je albo odkurzyć albo przetrzeć. To samo dotyczy balustrad. Mitem jest, że są oklejone śladami palców i wyglądają okropnie. Wzdłuż górnej krawędzi balustrady szklanej wklejony jest zwykle delikatny profil ochronny lub wręcz pochwyt metalowy lub drewniany i to po nim przesuwa się ręką. Nasi klienci pozbywają się tych obaw po kilku miesiącach eksploatacji.

 

Jakie nowości na rynku szykuje firma Tierspol?
Obecnie zabieramy się za szklane pomosty, antresole i kładki, a to w moim odczuciu będzie hit jeśli chodzi o konstrukcje całoszklane. W balustradach całoszklanych też nie padło jeszcze ostatnie słowo. Pracujemy obecnie nad pochwytami szklanymi, prototypy już są, a to zdecydowanie ekskluzywny produkt, który zostanie doceniony przez naszych obecnych i przyszłych klientów.
Za kilka lat wyroby ze szkła będą oczywistością na rynku, a ich ceny mogą być zdecydowanie wyższe. Dlatego już teraz proponujemy swoim odbiorcom nowe rozwiązania i zachęcamy swoich klientów do naszych wyrobów.

 

Skontaktuj się!

 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Tel. +48 602-734-540

>>> Czytaj bloga naszej firmy<<<

>>> Zobacz odważne realizacje naszej firmy<<<

>>> Polub Tierspol na Facebooku <<<